Probleemid majarahuga.

16 märts

Tere!
Mul on selline küsimus öörahust ning päevarahust? Mina ise töötan valvetega ja tahaks päeval rahu saada, kuid on probleem naabriga (helilooja, kes seadmestas kõrvalkorteris muusikastuudio, ning teeb seal tööd) Küsimus selline kas ta võib elumajas (kolmekorruseline maja) tegeleda professionaalse tegevusega? Korteriühistut on teavitatud probleemist, on kutsutud politseipartulle aga see ei aidanud. Mida teha?

Minu arvamus:

Üldiselt on nii, et oma omandit, sh korteriomandit, võib iga inimene kasutada enda äranägemise järgi. Nimelt sätestab korteriomandiseaduse § 10 lg 1, et korteriomanik võib korteriomandi reaalosa kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega. (Näiteks on keelatud tegeleda korteris prostitutsiooni vahendamisega, mis on ilmselgelt seadusevastane tegevus) Seega peaks üldiselt Teie poolt nimetatud “professionaalne tegevus” kui selline olema korteriomandis lubatud (näitena võib ju tuua, et paljudel inimestel on võimalik kodus tööd teha – kasvõi juristid, õmblejad, raamatupidajad), eeldusel, et tegemist on seadusliku tegevusega ning see ei häiri tugevalt teiste majaelanike tavaelu.

Korteriomanik on seaduse järgi muuhulgas kohustatud hoidma korteriomandi reaalosa (s.o tema käes olevad eluruumid) korras ning seda ja kaasomandi eset (koridorid, keldrid) kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Järelikult peaks tegemist olema tõeliselt hullu olukorraga, mis häirib mitte üksnes Teie, vaid ka teiste korterinaabrite huvisid, et selles osas saaks midagi ette võtta. Nt Riigikohtus on olnud kaasus (nr 3-2-1-110-07), kus korterielanik rikkus teiste kaaselanike majarahu pidevate joomingute, lärmamiste, valju muusikaga õhtusel ja öisel ajal, alkoholijoobes isikute külaskäikude võimaldamise ning prügikonteineri ja oma korteri süütamistega. Sealjuures trahvis teda korduvalt korteriühistu ning politsei algatas mitmed väärteoprotokolle. Kas ka Teie olukord on kirjeldatud olukorraga võrdväärne?

Korteriomanikud võivad korteriomandi reaalosa ja kaasomandi eseme kasutamist reguleerida kokkuleppega. Ja korteriomanik võib nõuda, et sellest kokkuleppest peetakse ka kinni. Kui korteriomandi reaalosa ja kaasomandi eseme kasutamine on reguleerimata, lähtutakse korteriomanike huvidest. Seega kui Teie korteriühistus on kokkulepped olemas, tuleks kortermajas elamisel neid ka järgida. Reeglina on selliseks kokkuleppeks nt öörahu kokkulepe. Kui probleemse korteriomaniku tegevus paljusid tõsiselt häirib võiks esiteks muidugi soovitada rahumeelselt rääkima minna ning mingi mõlemaid pooli rahuldav kokkulepe saavutada.

Kõige äärmuslikumaks abinõuks on aga korteriomandiseaduse § 14 järgi korteriomandi võõrandamise kohustus, st kui korteriomanik on korduvalt rikkunud teise korteriomaniku suhtes oma kohustusi (sealhulgas kohustust hoiduda tegevustest, mis ületavad korteri tavakasutusest tekkivad mõjud) ja kui korteriomanikud ei pea tema ühisusse kuulumist enam võimalikuks, võivad nad nõuda, et ta oma korteriomandi võõrandab. Nimetatud nõude esitamise üle otsustavad korteriomanikud häälteenamuse alusel. Kui kohustust rikkunud korteriomanik kaaselanike nõudest hoolimata oma korterit ei võõranda (ei müü), siis otsustab võõrandamise kohus vähemalt ühe korteriomaniku hagi või kaasomandi eseme valitseja (edaspidi valitseja) hagi alusel. Nimetatud hagi esitamise õigus on ka korteriühistul.

Eeltoodud Riigikohtu kaasuse juurde veel tagasi tulles – korteriomandi võõrandamise nõue on omandiõiguse puutumatuse tõttu äärmuslik abinõu, mistõttu tuleks välistada kergekäeliselt ebameeldivast elanikust vabanemise võimalus. Probleemne elanik pidi enne hagi esitamise olema teadlik võõrandamisnõude aluseks olnud etteheidetest.

Sinu Küsimus

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: